2016.04.24 Otwarcie wody i problemy z Wodociągiem na terenie R.O.D.

Witamy Państwa i  chcielibyśmy przeprosić Państwa za utrudnienia, które  na terenie niektórych  sektorów mogą się pojawiać w postaci  nadal  zamkniętego  dostępu  do  wody.

Chcielibyśmy aby problemy  o  których  piszemy ograniczały się tylko  do tego typu zdarzeń :

0_1_Nie_Zakrecony_kranNiestety nasz wodociąg na Ogrodzie zbudowany  wiele lat temu i nieremontowany poza doraźnymi awariami występującymi na Ogrodzie w tym roku i przy kapryśnej  zimie sprawił nam nie lada kłopot. Nieszczelność i przesiąkająca woda przez główne zawory przy licznikach i ujęciach  wody  spowodowała fakt iż woda dostała się do  miejsc gdzie przy normalnie panującej  zimie nie stanowiłoby to problemu. Gdy mamy normalna ( Zimną ) zimę i  pokrywa śnieżna tworzy  naturalną ochronę przed  przemarzaniem gleby.
Niestety  tej  zimy  wielokrotnie mieliśmy  do czynienia z  mrozami  i to  o niskich temperaturach rzędu  -15 stopnia bez pokrywy śnieżnej lub tylko  z jego przypruszeniem, które to miedzy innymi  spowodowały  w pierwszym etapie rozszczelnienie zaworów głównych ( PEWIK w 2 miejscach  wymieniał uszczelki na nowe na naszą interwencję ), oraz co  za tym idzie wyciek  wody  do  instalacji  wodociągowej na naszym ogrodzie, która ze względów chyba wcześniejszych  założeń, iż woda w niej  bytuje tylko  w sezonie letnim nie została umiejscowiona na właściwej  głębokości.
Fakty te spowodowały liczne pęknięcia zaworów, kranów i  rur.

IMAG0614Tutaj  widać stan już po naprawie przez PEWIK uszczelek w głównym zaworze doprowadzającym na ul. Żmudzkiej ( sektor „Straży pożarnej”). Aktualnie w tym miejscu puszczono już wodę w obiegu i działkowcy mogą już bez przeszkód  z niej korzystać.

Największa awaria miała miejsce przy ul. Lipnowskiej gdzie to pękł zawór pośredni przy liczniku  wody.

IMAG0615Aktualnie prace naprawcze trwają i powinny  skończyć się w Poniedziałek. Niestety  awaria ta odcięła wodę dla sektorów od ul Łowickiej aż  po Radomską co też stanowi  duże utrudnienie dla działkowców.

Gospodarz wraz z wyznaczoną do tego osobą próbowali od Środy uruchomić pobór wody  na  całym Ogrodzie niestety za każdym razem Państwa zgłoszenia powodowały  kilkakrotnie w ciągu każdego  dnia kolejne zamknięcia wody.

Awarią objęty jest te sektor przy  Zarządzie gdzie duża awaria rury  doprowadzającej wodę do kilku  działek uniemożliwiła otwarcie jej na tym terenie. Aktualnie trwają tam prace związane z jej usunięciem.

IMAG0617Na zdjęciu widać duży obszar wycieku  gruntowego i wybijającą wodę przez pobliską studzienkę u  jednego  z działkowców

Sytuację troszeczkę tylko poprawił fakt  opadów w sobotę i  w dniu  dzisiejszym co  zrekompensowało możliwość podlania dokonanych  w weekend zasadzeń.

Były też przypadki  wycieku  wody  z niezabezpieczonych  kranów w Altanach gdzie woda lała się z pod drzwi altan i gdzie po powiadomieniu  właściciela altany z uruchomieniem kolejnym wody trzeba było czekać do momentu jego przybycia i  zabezpieczenia wylewu i ubytku wody, a czas i Państwa nerwowość w tym czasie nadszarpywana była kolejnymi godzinami bez wody. Często  zdarzało się że już po zabezpieczeniu jednego takiego  miejsca i puszczeniu  ponownym wody otrzymywaliśmy, lub wykrywaliśmy kolejne i tak  praktycznie do  soboty, gdzie to pozostały już tylko główne przyczyny zamknięcia wody.

Wszystkie te fakty  nie pozwalają nam na chwilowe i  całkowite otwarcie wody nad czym  oczywiście pracujemy cały czas.

Niestety do tej  chwili nie udało nam się przy tak  dużej ilości  zgłoszeń awarii i trwających przygotowaniach  do sobotniego  zebrania rozmieścić korygujących ogłoszeń na terenie Ogrodu, skupiając się i angażując nasz czas na naprawę wodociągu i jej organizacje na terenie R.O.D.

Zdarzały się też głosy  oburzenia związane z faktem braku  wody, co  z naszej  strony jest  zrozumiałe i za co przepraszamy. Niemniej  mamy nadzieję iż wyrozumiałość z Państwa strony  na zdarzenia niezależne od Zarządu i jego dotychczasowych  działań będzie na właściwym poziomie, pozwalając  Nam na dalsze prace związane z przywróceniem porządku i normalności  na Naszym Ogrodzie.

Pozdrawiamy
Zarząd R.O.D. „Kaszubskie”