Pożar na terenie R.O.D. „Kaszubskie” – Prośba o wsparcie i pomoc dla działkowca !!!

_DSC9691bwn

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na fakt zagospodarowania altan, terenów dookoła nich, zakazie wypalania traw, oraz ognisk jak i oznaczeń na altanach / działkach.
Przyczyną pożaru była WIELKA nieodpowiedzialność sąsiada, który postanowił zamiast wypielić trawę z ogrodzenia dzielącego oba ogródki , wypalić je… .
Niestety wypalanie, które już z założenia jest  zabronione na terenie ogrodów jak i całej Gdyni, to dodatkowo zostało pozostawione, mimo kilku zwróceń uwagi sąsiadów jak relacjonowali na miejscu działkowcy, bez nadzoru. 
Momentalnie zajęła się sucha o tej porze roku podściółka trawy na działce sąsiada, po której zajęła się ściana altany w której wypoczywał jej właściciel. 
Całe szczęście zdołał się obudzić i wyjść bez szwanku z tej iście niebezpiecznej pułapki. 
Niestety altana uległa całkowitemu spaleniu wraz z jej zawartością i całym dobytkiem ogrodowym działkowca.

_DSC9708bwn

Należy zwrócić szczególną uwagę iż od 2 lat na terenie Gdyni, oraz od końcówki roku w Nowym regulaminie P.Z.D. istnieje wyraźny ZAKAZ wypalania traw palenia ognisk i otwartego ognia.

Całą akcję gaśniczą można zobaczyć po linkiem do strony  straży pożarnej  w Gdyni :

Przestrzegamy Państwa przed tego typu praktykami, gdyż konsekwencje tych czynów nie dosyć że są obarczone sowitymi karami to dodatkowo w przypadku takich szkód obarczone są pełną odpowiedzialnością za ich wyrządzenie jak i ich naprawę, już nie wspominając o możliwych konsekwencjach ze strony Zarządu R.O.D.

Pojawia się znów temat oznaczeń działek jako niezbędnych informacji organizacyjnych w takich awaryjnych sytuacjach. 
Zaznaczę iż nie tyle że względów organizacyjnych ,co właśnie ze względów bezpieczeństwa dodatkowe oznaczenie nr działki od strony ulicy zdecydowanie może pomóc i przyspieszyć dojazd w konkretne miejsce służb ratowniczych. Pragniemy też zwrócić uwagę na fakt iż w przypadku dodatkowych nr działki widocznych od strony ulicy warto się zaopatrzyć w dostępne w Zarządzie tabliczki, które odbiegają od oznaczeń domów na ulicy, zwracając uwagę na fakt iż nr jest przyporządkowany  do Ogrodów Działkowych, a nie do ulicy. W zakładce ogłoszenia dostępna jest wizualizacja takich numerów jak i procedura nabycia.
Problemy z dojazdem służb do wskazanego miejsca i nr działki niestety mogą wyniknąć w momencie zagrożenia ,gdy już nie ma czasu na jakąkolwiek zwłokę.

Ewentualna Państwa pomoc w odnowieniu wyposażenia działki, lub pomoc w usunięciu zgliszcz, transport materiałów budowlanych czy wykończeniowych bardzo chętnie przekażemy poszkodowanemu działkowcowi i na pewno z pełną życzliwością postaramy się pomóc w pośrednictwie i wsparciu dla tego działkowca. Liczymy, że wykażą się Państwo pomocna dłonią.
Zarząd ze swojej strony w sobotę podejmie stosowne działania po środowym planowanym spotkaniu z poszkodowanym, z którym jesteśmy w ciągłym kontakcie.

Dodatkowo  dnia 16.04.2016r ok godziny  10:00 planowana jest pomoc bezpośrednia  dla Działkowca  w celu uprzątnięcia zgliszcz i  wywiezienia  zwaliska  w podstawionym na ten dzień kontenerze.
Zarząd zorganizuje na ten dzień kontener  aby wesprzeć  tą akcję, jednak potrzebne będą silne pomocne dłonie innych  działkowców. Zapraszamy  wszystkich  z Państwa, którzy będą w tym czasie w stanie pomóc poszkodowanemu.

Mamy nadzieję, że uczuleni tym wypadkiem ,przywiążą Państwo więcej uwagi do zasad bezpieczeństwa zarówno na swojej działce jak i  na działkach sąsiadów.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z postawy sąsiadów poszkodowanego, którzy  sami zwracali uwagę na niebezpieczeństwo, za co bardzo dziękujemy. Prosimy też w takich wypadkach o zgłaszanie takich sytuacji do Zarządu R.O.D., co pozwoli nam zareagować na tego typu zdarzenia na bieżąco. Być może udałoby się uniknąć tej tragedii przy naszej interwencji, ale mamy nadzieję że  była to ostatnia taka tragedia na naszym ogrodzie.

Pozdrawiamy
Zarząd R.O.D. „Kaszubskie”