2016.08.26 STAN BAKTERIOLOGICZNY GLEBY NA TERENIE R.O.D. „Kaszubskie”

This handout image made available by the "Helmholtz-Zentrum für Infektionsforschung (HZI)" on May 26, 2011 shows the E. coli (EHEC) bacteria. Germany has warned consumers to be especially careful when eating tomatoes, lettuce, and cucumbers which are believed to be responsible for an outbreak of food poisoning that has left three dead. AFP PHOTO HO / Manfred Rohde Helmholtz-Zentrum für Infektionsforschung (HZI)"  RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT " NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości spożywania owoców i warzyw z terenów zalanych i objętych powodzią, Zarząd R.O.D. „Kaszubskie” podjął starania o ustalenie stanu faktycznego możliwych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych i biologicznych.

Po wielu telefonach i ustaleniach związanych z możliwością wykonania odpowiednich badań gleby, które mogłyby wskazać właściwe i interesujące naszych działkowców wyniki udało nam się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gdańsku zlecić badania gleby.Każda z instytucji  z którą rozmawialiśmy kategorycznie odżegnywała się od podjęcia się oceny  wyników i oficjalnego potwierdzenia zaistnienia problemu, czy też niebezpieczeństwa.

Dnia 09.08.2016r zostały pobrane próbki gleb z terenu R.O.D. Z 6-ciu niezależnych obszarów ogrodu:

1.

Obszar_01_Radomska_Lipnowska_Wielunska2.

Obszar_02_Lipnowska_Wielunska_Lowicka3.

Obszar_03_Sandomierska_Kurpiowska4.

Obszar_04_Kurpiowska_Lotnikow_Zarzad5.

Obszar_05_Kurpiowska_Lotnikow_Sieradzka6.

Obszar_06_Kurpiowska_Przemyska_Zarzad_Wew_Aleja-czysta_w

Próbki pobierane były w specjalnie zakupione do tego celu sterylne pojemniki do badań i zebrane metodą kopertową. Koszt wykonania tych badań to ok 2.000 zł, który został zatwierdzony zarówno przez Zarząd R.O.D. „Kaszubskie, jak i przez członków Sztabu kryzysowego powołanego w pierwszym tygodniu zaraz po powodzi. W skład sztabu wchodzi pełen skład Zarządu, przedstawiciele Komisji Rewizyjnej, oraz 4-rech niezależnych działkowców którzy zgłosili swój udział w tym sztabie, wykazując zaangażowanie i pomoc we wielu omawianych sprawach i powstałych w związku z powodzią problemów.

24.08.2016 r udało się w końcu uzyskać wyniki badań, które nie nastrajają optymistycznie co do możliwości korzystania z naszych plonów. Badania wykazały śladowe ilości pałeczek koli i szczepów tej bakterii, a w 2 obszarach nawet duże (im  bliżej ul. Lotników tym większe  ) co nie daje pewności czy spożywane nasadzenia nie będą zarażone nimi, gdyż badania zawsze są uśrednioną wersją faktycznego stanu w poszczególnych miejscach. Wynika to z faktu iż wody wylały na terenach na których znajdowały się szamba ( tereny zamieszkałe miejskie ) a następnie spłynęły wracając przez tereny R.O.D.pozostawiając tutaj  swoje osady. Tereny na których  woda stała dłużej oczywiście są bardziej narażone na powstawanie skażenia.

Z rozmów z ekspertami i pracownikami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej wynika, iż jedynym i najbardziej pewnym postępowaniem w tym wypadku jest odłożenie spożywania naszych plonów, przekopanie gleby wraz z wapnem i rekultywacji około roku, choć wskazują niektórzy iż przez okres tego lata, jesieni i do późnej wiosny przyszłego roku powinno to przynieść właściwe efekty. Zdajemy sobie sprawę z faktu iż takie wieści nie należą do serii dobrych, niemniej poczuwamy się w obowiązku poinformowania Państwa o możliwości zakażenia jak i o sposobach rozwiązywania tego problemu.

Pozdrawiamy
Zarząd R.O.D. „Kaszubskie”

6 komentarzy do “2016.08.26 STAN BAKTERIOLOGICZNY GLEBY NA TERENIE R.O.D. „Kaszubskie””

 1. Pisałem o tym na stronie przekopanie gleby z wapnem i odczekanie roku. Niedawno dowiedzieliśmy się od rolników, że powinno się najpierw wysypać wapno na powierzchni , odczekać aż opady zrobią swoje, a następnie jeszcze raz dosypać wapna i przekopać. Na wiosnę powtarzamy tyle z teorii. Od lal laty wiadomo że wapno ma zdolności odkażające glebę widać już nasi pradziadowie podświadomie wiedzieli co dobre, dzisiaj tylko odkrywamy dlaczego.
  Pozdrawiamy
  Zarząd R.O.D. „Kaszubskie”

 2. Panie Prezesie nic nie pisałem o spożywaniu warzyw chodzi o to jakie zastosować środki odkażające i o jakiej mocy. Polacy jakie mają wady każdy wie , ale kultura też jest w narodzie i trzeba o tym pamiętać

 3. W tym wypadku przyjęliśmy obie strony jako jednakowo objęte obszarem zalania i po obu stronach instalacje burzowe dokonały takich samych zalań. Również stan wody, która zalegała jako stojąca był bardzo zbliżony do przeciwległego brzegu. Stąd zapadła decyzja o pokryciu badaniami tylko obszaru jednego brzegu. Jeśli oczekują Państwo orzeczenia z naszej strony, że nic się nie stało i że nie ma niebezpieczeństwa, to takiego choćby ze względu na odpowiedzialność za słowa, a co za tym idzie czyny i działania działkowców od Zarządu nie usłyszą Państwo. Nie wiem czy zwrócił Pan Panie Teofilu uwagę jak obszerne połacie terenów, które zostały objęte badaniami ? Metoda kopertowa została przedstawiona przez SANEPID jako najbardziej poglądową, jest ona jednak uśrednionym wynikiem dającym odpowiedź czy na danym obszarze występuje dana bakteria – przy tym badaniu odpowiedz i przekaz jest jasny: bakteria występuje i znajduje sie na tym obszarze. Stąd w danym miejscu i na danej działce może mieć Pan zarówno tereny nie objęte skażeniem ( raczej mówimy o znikomych obszarach kilku metrów), jak i tereny i obszary które posiadają nad wyraz silne skażenie bakterią,lub w ogóle skażenie tą bakterią. Jeśli nawet wykona Pan badania ta metodą tylko i wyłącznie na swojej działce to nadal będzie Pan miał tylko 5 punktów z których pobrał Pan próbkę i obszary z których nie pobrał Pan Próbek w zdecydowanej większości. Skoro 5 punktów gleby wykazało bakterię to co znajduje się na całym obszarze ? A więc czy zaryzykuje Pan możliwe nadal zakażenie bakterią, która występuje na całym terenie, a co wykazały badania. Ryzyko jest tylko i wyłącznie Pana decyzją dotyczącą tylko i wyłącznie zdrowia Pana i ew Pana Bliskich lub Znajomych, którzy spożyją zasadzenia z jej terenów. Naszym obowiązkiem jest ostrzec przed zagrożeniem i to właśnie zrobiliśmy. A ponieważ dopóki nie wykona się zaleceń wyniszczających możliwie zalegającą bakterię, nigdy nie będzie miał Pan pewności czy to co Pan spożywa jest jej pozbawione. Polski naród zawsze należał do nacji które lubią i lubiały ryzykować, ale czy to znaczy, że jeśli istnieje ryzyko to my jako Zarząd nie mamy przed nim przestrzegać i reagować ? Prosimy się zastanowić, zminimalizować ryzyko stosując zalecenia w artykule i nie oczekiwać od nas cudu lub wygranej w ruletce, którą Pan sugeruje przy podejmowaniu ryzyka bagatelizującego fakt występowania bakterii. W przypadku spożycia nawet minimalnej ilości bakterii nikt nie zagwarantuje Panu pozytywnej reakcji organizmu, a każdy lekarz wręcz przestrzeże Pana przed tym ryzykiem będącym katastroficznym w skutkach zarażenia.
  Pozdrawiamy
  Zarząd R.O.D. „Kaszubskie”

 4. Jak widać nie zostały pobrane próbki z obszaru ul. Przemyskiej – Lotników i Kaczej Rzeki to jest obszar, który jest najbardziej zamulony, zaśmiecony , i stała najdłużej woda. Wyniki badań są lakoniczne proszę o konkretne dane liczbowe jak się mają do poszczególnych miejsc gdzie były pobrane próbki.

 5. Tutaj nie do końca jest zgodność osób które doradzały nam sposoby na bezpieczne egzystowanie i używanie gruntu, sprawa ma się okresu wzrostu, więc wychodzi na to iż krzewy tryskawek jako wieloletnie również mogą być zakażone, więc bezpieczniej jest na pewno skorzystać z nowych zasadzeń. Sprawa jest sporna i zawiera ryzyko w przypadku pozostawienia starych zasadzeń. W przypadku drzew nie mieliśmy zastrzeżeń ale nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy te same zasady dotyczą się też krzewów truskawek.Możemy postarać się dowiedzieć zasięgając wiadomości z innych ogrodów np z terenów po powodziowych z okolic Wrocławia. Jeśli cokolwiek się dowiemy to na pewno zostanie to Państwu przekazane. Wszelkie informacje które uzyskaliśmy sa z przekazu ustnego. Zachodzi dziwna zmowa milczenia jeśli chodzi o jakiekolwiek dyspozycje i stwierdzenia na piśmie. Wszyscy w takich wypadkach obawiając się zapewne odpowiedzialności za swoje słowa stwierdzali że na piśmie to oni nie dadzą nic bo instytucjonalnie nie są od tego… Takie mamy niestety czasy. My z naszej strony wolimy przestrzec, niż narażać Państwa na choćby cień niebezpieczeństwa. Niektórzy z Państwa mogą uważać to za tzw. dmuchanie na zimne, ryzyko jednak jakie Państwo mogą podjąć nie stosując się do zaleceń ( z czego zdajemy sobie sprawę iż będą takie przypadki ) leży w w gestii każdego z nas indywidualnie. Jeśli tylko cokolwiek się dowiemy lub jeśli uzyskają Państwo potwierdzone informacje o sposobach zagospodarowania gleby w takich przypadkach i podzielą się Państwo z nami tymi zaleceniami to na pewno opublikujemy je na łamach www. Pozdrawiamy Zarząd R.O.D. „Kaszubskie”

 6. Z tekstu rozumiem,że chodzi o nasadzenia okopowe, a jak to się ma do drzew i krzewów owocowych ? Czy flance truskawek należy zutylizować i nasadzić nowe?

Możliwość komentowania jest wyłączona.